Fotosoutěž měla nakonec pět oceněných

Více jak čtyři desítky soutěžních fotografií jsou k vidění ve výstavním sále semilského muzea v rámci výstavy Krajinou Semilska. Výstava prezentuje práce čtrnácti amatérských fotografů a najdete zde jak černobílé tak barevné fotografie. Jednotlivé snímky posuzovala šestičlenná odborná porota a výsledkem jsou dvě dělená první a třetí místa.

Zde jsou výsledky:

1. místo Josef Coufal a Jiří Salač

2. místo Pavla Bičíková

3. místo David Chlum a Ondřej Stránský

Cenu starostky města Leny Mlejnkové za nejlepší fotografii získal černobílý snímek Riegrovy stezky od Josefa Coufala.

Všem oceněným gratulujeme a nejen pro ně je tu informace, že s ohledem na úspěšný první ročník chystáme pro rok 2018 další ročník této fotosoutěže. Bude zaměřena na architekturu města Semily a všichni neprofesionální fotografové se do ní se svými soutěžními snímky mohou hlásit už nyní. Uzávěrka fotosoutěže 30. května 2018.

Bližší informace k soutěži najdete na www.muzeumsemily.com

Výstava Krajinou Semilska jistě stojí za zhlédnutí a všechny školy ze Semil a okolí na ni mají vstup zdarma.

Miroslav Šnaiberk

ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, příspěvkové organizace

Do Semil zavítal o prázdninách slavný fotograf Tono Stano

Bylo mou velkou ctí přivítat 14.července 2017 v Semilech ikonu československé fotografie, velkého umělce a fotografa dnes již světového jména Tono Stana. Původem slovenský fotograf od roku 1980 žijící v Praze měl za sebou cestu a čerstvé zážitky z filmového festivalu v Karlových Varech, kde v hotelu Pupp fotografoval hollywoodské hvězdy Casey Afflecka a Umu Thurman. Tono Stano přijal naše pozvání s nabídkou na prohlídku prostor Muzea a Pojizerské galerie Semily, kde bychom mu rádi v příštím roce realizovali výstavu. Kromě muzea si slavný fotograf s velkým zájmem prohlédl i areál bývalé továrny v Řekách, kde by mohly vzniknout nové originální fotografie inspirované tímto jedinečným industriálním prostorem. Za ochotné umožnění prohlídky těchto prostor je třeba poděkovat panu Milanu Kuršelovi.

„Moje první návštěva Semil byla naplněna úžasnou fascinací“, napsal na závěr své návštěvu do muzejní pamětní knihy Tono Stano. Loučili jsme se s tím, že ještě toto léto se sem vrátí načerpat inspiraci a že začneme pracovat na výstavě. Vzniknout by zde měla autorova nové kolekce fotografií pořízených přímo v Semilech, jejichž prezentace by měla být vrcholem výstavní sezóny příštího roku. Myslím, že se milovníci umění mají nejen v Semilech příští rok opravdu na co těšit.  Plánovaná výstava jistě překročí svým významem hranice regionu a přilákají všechny znalce špičkové umělecké fotografie. A vzniknou-li některé z fotografií Tono Stana v Semilech, je možné, že se po čase dostanou do světových galerií v New Yorku či Shangaji, kde má Tono Stano vystavovat. A to by byla pro Semily jistě velká prestiž a čest.

Miroslav Šnaiberk

ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, příspěvkové organizace

Semilské muzeum chystá novou knihu unikátních pamětí

V rámci ediční řady Paměť Semilska, kterou začalo semilské muzeum vydávat v roce 2014, připravujeme na předvánoční trh nový titul. Bude jím kniha s názvem „Splněná přísaha“ popisující barvité vzpomínky Jaroslava Udatného, rodáka z Hájů nad Jizerou, na léta druhé světové války.

J. Udatný byl jedním z českých vlastenců, kteří po okupaci nesložili ruce v klín, ale po dramatickém přechodu střežených státních hranic se dostali až na Blízký východ, aby se tam přihlásili do československé zahraniční armády. Nejdříve byl zařazen v bojovém 11. pěším praporu, jemuž velel podplukovník Karel Klapálek. Po přesunu jednotky do Anglie působil v lehké brigádní ambulanci u Československé samostatné obrněné brigády pod velením generála Aloise Lišky, s níž prožil vylodění v Normandii a obléhání pevnosti Dunkerque.

Rukopis objevil, editorsky připravil a poznámkovým aparátem opatřil archivář Ivo Navrátil, který má lví podíl i na předchozích dvou ze tří titulů ediční řady Paměť Semilska. V rámci ní již vyšly:

2014: Jan Bayer: Domov a osud v Čechách – kronika továrnického rodu Bayerů

2015: Jizerka aneb cesta za poselstvím hudby (1965-2015) – s doprovodným zvukovým CD

2016: Roman Hedvičák a Tomáš Kesner: Památníky minulých časů

Letošní kniha vyjde v omezeném nákladu a od října bude možná rezervace na stránkách www.muzeumsemily.com. Prostřednictvím našich zaměstnanců si můžete objednat kterýkoli z titulů ediční řady poštou až domů.

Miroslav Šnaiberk – ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, příspěvkové organizace